Zatrudnić księgową czy korzystać z zewnętrznego biura rachunkowego?

Każdy przedsiębiorca na pewno zastanawia się nad tym, co wybrać - księgową na etacie czy biuro rachunkowe? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które postaramy się przedstawić poniżej.

Księgowa na etacie - zalety

Jeśli zatrudnisz księgową na etacie, cała zgromadzona dokumentacja będzie znajdowała się w biurze rachunkowym, więc na pewno łatwiej będzie sięgnąć do pewnych danych gdy zajdzie taka potrzeba. Dodatkowym plusem jest także to, że finansami zajmuje się jedna osoba, więc wszystko może być na bieżąco monitorowane. Profesjonalna księgowa pomoże także wychwycić niekorzystne tendencje firmy, a informacje o tym mogą być na wagę złota. Księgowa zatrudniona na etacie doskonale zna się na przepisach finansowych, więc może wesprzeć takie działy jak na przykład dział sprzedaży, po to, aby wszystko mogło działać zgodnie z ustawami i przepisami. A i Ty sam nie musisz przejmować się terminami płacenia składek i kwestiami urzędowymi.

Szukasz biura rachunkowego dla swojej firmy? Napisz do nas!

Księgowa na etacie - wady

Niestety, księgowa na etacie to także spore wady. Przede wszystkim zatrudniając pracownika na etacie musisz mu stworzyć miejsce pracy. Księgowa powinna mieć własne biurko, komputer, programy księgowe, niezbędne pomoce biurowe oraz narzędzia takie jak drukarka i skaner. Jeśli Twoja firma jest bardzo mała, stworzenie miejsca kolejnemu pracownikowi może być prawdziwym wyzwaniem.

Nie zapominaj, że księgowa na etacie to pracownik, któremu musisz co miesiąc wypłacać pensję, odprowadzać składki do ZUS, kierować na badania wstępne i okresowe. Poza tym, nawet jeśli Twoja księgowa będzie na urlopie, Ty i tak będziesz musiał zapłacić jej pensję. To samo dotyczy także chorobowego - będziesz musiał wypłacić wynagrodzenie za pierwsze 33 dni w roku.

A co jeśli księgowa na etacie popełni błąd? Może ponosić odpowiedzialność z przepisów Ustawy o Rachunkowości i Kodeksu Karnego Skarbowego, ale tak naprawdę to Ty będziesz za wszystko odpowiedzialny jako pracodawca, gdyż to Ty masz pieczę nad swoimi pracownikami. Może się zdarzyć, że organy podatkowe nałożę na Ciebie karę za prowadzenie nierzetelnej księgowości. To Ty poniesiesz karę finansową, a nie księgowa, która prawdopodobnie nie działała w złej wierze.

Biuro rachunkowe - zalety

Biura rachunkowe, oprócz bieżących rozliczeń z Urzędem Skarbowym, ZUS-em, Głównym Urzędem Statystycznym, oferuje profesjonalne doradztwo. Jeśli akurat potrzebujesz pomocy finansowej, profesjonalne rady na pewno będą tu w cenie. I wiedz, że nad Twoim problemem pochyli się sztab ludzi, a nie tylko jedna osoba, tak jak w przypadku samodzielnej księgowej.

Jest też mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu, gdyż w biurze rachunkowym pracują wykwalifikowani pracownicy. W razie popełnienia błędów przez biuro rachunkowe możesz dochodzić swoich praw, a nie tak jak w przypadku księgowej na etacie, gdzie za wszystko odpowiadasz sam (a pracownika możesz jedynie obciążyć kosztami do wysokości trzykrotnego wynagrodzenia). Do plusów biura rachunkowego należy zaliczyć także komfort psychiczny i czasowy - dzięki niemu możesz całkowicie zapomnieć o finansach w Twojej firmie.

Biuro rachunkowe - wady

Do wad biura rachunkowego na pewno można zaliczyć to, że dokumentacja finansowa nie znajduje się na miejscu w firmie. Stąd też nie ma możliwości, by sięgnąć po konkretny dokument. Zanim będziesz mieć w niego wgląd musisz wykonać serię telefonów do biura rachunkowego oraz poprosić o skany albo samodzielnie po niego pojechać. Jednak wiele biur rachunkowych umożliwia natychmiastowy dostęp do danych na przykład poprzez Pulpit Managera czyli dostęp online do konkretnych danych zawartych w systemie księgowym.


Biuro rachunkowe - dla kogo to dobre rozwiązanie?

Biuro rachunkowe to dobre rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Małych firm nie stać na zatrudnienie kilkuosobowego zespołu księgowego, a biuro rachunkowe jest w stanie znacznie ograniczyć koszty przedsiębiorstwa. Podczas wyboru biura rachunkowego nie kieruj się tylko i wyłącznie ceną, ale także kompetencjami pracowników.


Jak wybrać biuro rachunkowe?

Aby sprawdzić biuro rachunkowe, musisz poprosić o następujące dokumenty:

  • wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego
  • zaświadczenie REGON
  • numer NIP
  • dokumenty potwierdzające kompetencje osób do prowadzenia ksiąg rachunkowych
  • potwierdzenia zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej
Jeśli wybrane przez Ciebie biuro rachunkowe posiada wyżej wymienione dokumenty, prawdopodobnie jest godne zaufania. Mimo tego, dokładnie przeczytaj umowę, którą z nim spiszesz.
Ostatnie wpisy:

Kontakt z nami

+48 535 353 726

biuro@bialystokbiurorachunkowe.pl

CONSULTING PHARM sp. z o.o.


15-814 Białystok Generała Józefa Hallera 14C