Zagrożenia prowadzenia samodzielnie księgowości 

Samodzielne prowadzenie księgowości wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami. W tym wpisie przedstawimy czego może obawiać się przedsiębiorca, który sam zajmuje się księgowością. Ponadto podpowiemy co musi zrobić najpierw przedsiębiorca prowadzący samodzielnie księgowość i na jakie pomoce może liczyć. 

Samodzielna księgowość - minusy

Największym minusem samodzielnego prowadzenia księgowości jest fakt, że trzeba na nią poświęcić sporo czasu. A jak wiadomo, aby skupić się dobrze na jednym, nie można być pochłoniętym innymi sprawami. Na tym natomiast może ucierpieć firma, ponieważ zamiast zajmować się jej rozwojem, Ty będziesz siedział w cyfrach.

Aby prowadzić księgowość samodzielnie musisz posiadać wiedzę na temat ustaw i przepisów finansowych, a także prawa podatkowego. Brak wiedzy w tej dziedzinie może spowodować to, że nie dopełnisz na czas koniecznych formalności - nie prześlesz deklaracji i nie dokonasz płatności podatków. Dokumenty księgowe musisz przechowywać przynajmniej przez okres 5 lat - jeśli prowadzisz samodzielnie księgowość, ten obowiązek dotyczy również Ciebie.

Szukasz biura rachunkowego dla swojej firmy? Napisz do nas!

Obowiązki związane z samodzielna księgowością

rzed rozpoczęciem samodzielnego prowadzenia księgowości, przedsiębiorca musi najpierw sprawdzić formalności związane z CEiDG. Jeśli rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w formularzu CEiDG-1 pozostawisz puste pole przy danych podmiotu odpowiedzialnych za rozliczenia lub wpiszesz w nim dane swojej firmy. Wtedy dasz też znać w urzędzie, że Ty będziesz sam prowadził księgowość.

Natomiast jeżeli chcesz przejść na samodzielną księgowość, a jesteś przedsiębiorcą, musisz zaktualizować wpis do CEIDG najpóźniej w ciągu 7 dni od daty zmiany. Kiedy już dopełnisz formalności związanych z CEIDG, pora zająć się KPiR.br> Jest to nieskomplikowana ewidencja, w której zapisuje się zdarzenia finansowe jakie miały miejsce w firmie czyli przychody i koszty. Księga stanowi podstawę do wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy jeśli przedsiębiorca korzysta z zasad ogólnych lub podatku liniowego.A jak musisz prowadzić KPiR? Na pewno wygodnie, sprawnie i bezbłędnie. Nie wystarczy Ci do tego zeszyt lub tabelka w Excelu.
Co może pomóc w prowadzeniu samodzielnej księgowości?
Jak widzisz, samodzielna księgowość to spore wyzwanie, jednak istnieje kilka aplikacji, które znacząco ułatwią zadanie. W tych kwestiach mogą Ci one pomóc:

  • wyliczą podatek dochodowy
  • wygenerują KPiR na podstawie wprowadzonych danych
  • podadzą i rozliczą kwoty składek ZUS
  • obliczą VAT oraz wygenerują deklaracje podatkowe i rejestry VAT
  • pomogą rozliczyć koszty uzyskania przychodów

Często firmy, które tworzą oprogramowania dla księgowych chętnie udzielają porad na temat ich działania, więc z prowadzeniem księgowości nie zostajesz zupełnie sam.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca prowadzący samodzielnie księgowość?

Jako prowadzący księgowość jesteś zobowiązany do wystawiania i gromadzenia faktur. Oprócz tego musisz także prowadzić rejestry VAT (jeśli jesteś VAT-owcem), ewidencję wyposażenia, ewidencje środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - jeśli dokonujesz zakupów powyżej 3,5 tys. złotych. Oprócz tego musisz jeszcze prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu do celów VAT oraz osobno podatku dochodowego (jeśli samochód wykorzystujesz prywatnie i w działalności gospodarczej).

Do Twoich comiesięcznych obowiązków należy:

  • dodanie wszystkich kosztów
  • odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy
  • odprowadzenie podatku VAT i złożenie deklaracji VAT
  • opłacenie składki ZUS
  • wydrukowanie KPiR

Musisz pamiętać także o chronologicznym przechowywaniu dokumentów, najlepiej pod numerami, pod jakimi figurują w KPiR.

Zagrożenia prawne prowadzenie samodzielnej księgowości

W przypadku kiedy doszło do zaniedbania dokumentu skarbowego, zostaniesz wezwany przez pracownika karnej komórki skarbowej. Przy dobrych wiatrach może skończyć się tylko na mandacie, jednak jego przyjęcie jest równoznaczne z przyznaniem się do winy. Wiedz, że ZUS czy Urząd Skarbowy mają doskonale zorganizowane jednostki kontrolne. W związku z tym ze względów bezpieczeństwa warto skorzystać z usług profesjonej firmy takiej jak biuro rachunkowe Białystok.

Ostatnie wpisy:

Kontakt z nami

+48 535 353 726

biuro@bialystokbiurorachunkowe.pl

CONSULTING PHARM sp. z o.o.


15-814 Białystok Generała Józefa Hallera 14C