Jakie zaszły i zajdą zmiany w podatkach w 2019 roku?

Rok 2019 przyniósł wiele zmian w prawie podatkowym, a przed nami kolejne. Jak wyglądają podatki obecnie, co się zmieniło i co się zmieni w przyszłości? Warto przeczytać poniższy artykuł.

Młodzi nie płacą podatku

Resort finansów oszacował, że prawie 2 mln Polaków nie zapłaci podatków. Chodzi tu jednak tylko o podatników, którzy nie ukończyli 26 roku życia, a są zatrudnieni na umowę o pracę lub umowę zlecenie. Na zwolnienie z podatku PIT mogą liczyć także młodzi przedsiębiorcy prowadzący swój biznes. Z podatku będa zwolnione przychody do granicy 85 528 zł, natomiast nadwyżka będzie opodatkowana zgodnie ze skalą podatkową. Zgodnie z wyliczeniami ministerstwa młodzi zyskają od 133 zł do 564 zł, a rocznie zaoszczędzą 6768 zł. Zwolnienie to dotyczy dochodów osiągniętych od 1 sierpnia 2019 roku. Natomiast limit przychodów uprawniający do skorzystania z ulgi wynosi 35. 636,67. Przedsiębiorców czekają więc spore zmiany, do których będą musieli się odpowiednio przygotować. Najlepiej to zrobić korzystając z zaufanego biura rachunkowego, na przykład biura rachunkowego z Białegostoku.

1 września wystartowała biała lista podatników VAT, która umożliwia sprawdzenie potencjalnego partnera w biznesie i uniknięcie ryzyka wplątania się w oszustwo podatkowe. Biała lista jest połączeniem istniejących wykazów vatowców. Chodzi tu o czarną listę czyli vatowców wykreślonych z listy podatników. Na liście będą znajdowały się także dane firm, którym status vatowca został przywrócony. Zmiana polega tu na tym, że można sprawdzić swojego partnera biznesowego na przykład w chwili wystawienia faktury lub czy sprawdzić czy podmiot znajduje się w wykazie na dany dzień (maksymalnie do 5 lat wstecz).

Szukasz biura rachunkowego dla swojej firmy? Napisz do nas!

Exit tax czyli podatek od niezrealizowanych zysków kapitałowych

Celem tej ustawy jest przeciwdziałanie unikaniu opodatkowanie w Polsce przy przeniesieniu firmy lub rezydencji podatkowej do innego kraju. Opodatkowaniu podlegać będą zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorstwa. Stawka wyniesie tu od 3-19 % i będzie możliwość spłacenia jej w formie ratalnej. Podcza wdrażania nowych zasad w swojej firmie warto skorzystać z porady biura rachunkowego w Białymstoku, gdyż system podatkowy może budzić wiele pytań i prowadzić do powstania nieścisłości.

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową (patenty, wzory użytkowe, wzory przemysłowe) w 2019 roku skorzystają z 5 % preferencyjnej stawki podatku CIT. Jest to udogodnienie dla firm zajmujących się opracowywaniem nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań.

PIT dla rolników, kasy fiskalne online, danina solidarnościowa i co jeszcze?

Zmiany w prawie podatkowym będą dotyczyć także rolników. Chodzi tu o tak zwane wprowadzenie w 2019 roku umowy o współpracy przy zbiorach. Dokument ten w jasny sposób określa warunki zatrudniania pomocników, natomiast dochody uzyskane na podstawie nowej umowy będa podlegać opodatkowaniu 18% podatkiem PIT. Przychody uzyskiwane przez pomocników zostały natomiast zakwalifikowane do przychodów z innych źródeł. Od 1 stycznia 2019 roku przedsiębiorcy takich specjalizacji jak wulkanizacja czy mechanizacja są zobowiązani do posiadania kas fiskalnych oraz ewidencjonowania sprzedaży z ich pomocą. Usprawnia to wysyłanie informacji o transakcjach do Krajowej Administracji Skarbowej. Od 2023 roku kasy fiskalne mają być obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Danina solidarnościowa to nic innego jak nowy rodzaj podatku, którego celem jest utworzenie funduszu wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Do jego powstania mają przyczynić się najbogatsi podatnicy. Drugim źródłem wsparcia mają być składki na Fundusz Pracy, które może opracować Księgowa Białystok. Warto wspomnieć, że zbliża się Nowa Ordynacja Podatkowa, która także przyniesie szereg zmian, dlatego warto się do nich przygotować już teraz i skorzystać z pomocy biura rachunkowego w Białymstoku.

Ostatnie wpisy:
Kontakt z nami

+48 535 353 726

biuro@bialystokbiurorachunkowe.pl

CONSULTING PHARM sp. z o.o.


15-814 Białystok Generała Józefa Hallera 14C